Wybór mieszkania – krok po kroku

Wybór mieszkania to decyzja, której nie należy podejmować pochopnie i pod wpływem impulsu. Ten krok należy dobrze przemyśleć, zakup nieruchomości wiąże się bowiem nie tylko ze sporym wydatkiem, ale przede wszystkim ze znalezieniem miejsca dopasowanego do osób, które już niedługo staną się jego domownikami. Czym się kierować, oglądając szeroką ofertę rynkową, na jakie cechy nieruchomości zwrócić szczególną uwagę i jak zsynchronizować charakter lokum z potrzebami jego mieszkańców?

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Podstawowe kryteria, nad jakimi koniecznie powinny pochylić się osoby przymierzające się do zakupu nieruchomości mieszkalnej, dotyczą przede wszystkim metrażu i ilości pokojów. Rodzina z dziećmi, dla której dom stanowi centrum wspólnego życia, będzie miała zupełnie inne potrzeby niż małżeństwo, którego każda połowa intensywnie rozwija swoją karierę zawodową czy para spędzająca większość czasu w podroży.

Istotna jest również lokalizacja, która będzie zależna przede wszystkim od indywidualnych preferencji przyszłych mieszkańców dotyczących spędzania wolnego czasu. Pasjonatom towarzyskim rozrywek z pewnością przypadną do gustu mieszkania usytuowane blisko centrum, które w praktycznie każdym mieście jest tętniącym sercem życia nocnego. Miłośnikom kontaktu z zielenią z pewnością bardziej spodobają się nieruchomości położone na obrzeżach aglomeracji miejskiej.

Warto zwrócić również uwagę na samo osiedle, na którym znajduje się mieszkanie. Wielbiciele nieruchomości klasy premium powinni okroić swoje poszukiwania do obszarów zamkniętych lub strzeżonych.

Dostosowanie wnętrza do własnych upodobań i potrzeb

Równie ważną, co metraż i lokalizacja, kwestią jest dopasowanie wybranego wnętrza do indywidualnych preferencji. Personalizacja nieruchomości nie tylko ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, ale będzie miała wpływ na nasze przywiązanie do mieszkania, a także poczucie komfortu.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nieruchomości, która będzie wymagać remontu, przy jego planowaniu warto uwzględnić potencjał docelowego rozkładu mieszkania, połączenie salonu z aneksem lub wydzielenie oddzielnego pomieszczenia, a także ewentualne przesunięcia ścian i drzwi. Ważną rolę odgrywają również rozwiązania wykończeniowe, które przyczynią się do wygody użytkowania poszczególnych pomieszczeń i przechowywania przedmiotów.

Innym rodzajem nieruchomości, z którym możemy spotkać się w procesie zakupu wymarzonego lokum, są mieszkania w stanie deweloperskim. Lokale z rynku pierwotnego odznaczają nowoczesnym designem i najlepszym dopasowaniem do potrzeb współczesnych lokatorów, ale również wzmożonym nakładem pracy. Do wykończenia wnętrza możemy przystąpić sami, możemy również oddać się w ręce profesjonalistów.

Mieszkanie szyte na marę

Każdy z nas najlepiej odnajdzie się w mieszkaniu szytym na miarę. W związku z tym kluczową rolę odgrywa projekt wnętrza, w którym zostaną uwzględnione wszystkie nasze preferencje, nie tylko te praktyczne, ale również estetyczne.  Nierzadko wykonanie ostatecznej aranżacji przerasta świeżo upieczonych właścicieli nieruchomości. W takiej sytuacji z pomocą przybywają firmy, które zajmują się usługą wykończenia mieszkania pod klucz. Przykładem takiej działalności jest nasz zespół NUX Apartments. W jego skład wchodzą doświadczeni architekci, którzy, w porozumieniu z klientem, kompleksowo przygotują wnętrze na przybycie nowych lokatorów.

Sprawdź: Mieszkanie pod klucz- co właściwie oznacza?

W wyborze mieszkania kluczową rolę odgrywa jego wielkość i położenie, jednakże równie istotny jest jego ostateczny szlif, który powinien być dostosowany do potrzeb jego mieszkańców. Szlif ten będzie oczywiście zależeć od właścicieli nieruchomości, w jego przygotowaniu mogą im natomiast pomóc wnętrzarscy profesjonaliści.