Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Pierwsza myśl na pytanie, na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? Dla jednych z pewnością cena i bez wątpienia to jeden z czynników, który odgrywa ogromną rolę. Jednak niejedyną. Za wyborem nieruchomości powinna stać przemyślana decyzja o metrażu i rozkładzie, na jakim nam zależy, lokalizacji, dostępie do infrastruktury, czy nawet ulubionym stylu. Zatem zacznijmy po kolei.

Metraż i rozkład mieszkania

Zakładamy, że decyzja o rodzaju rynku, z którego chcesz kupić mieszkanie, jest już za Tobą. Pozostają zatem kolejne, ważne aspekty między innymi: metraż i rozkład wybranej nieruchomości. Nie zawsze jak największe mieszkanie będzie dla każdego odpowiednie. Tutaj zasadniczą kwestią jest, czy ma w nim zamieszkać student, młode małżeństwo, czy rodzina z trójką dzieci. Druga kwestia to rozkład mieszkania – jeżeli marzymy o sypialni, własnym gabinecie i pokoju gościnnym – wtedy postawmy na nieruchomość w typie apartamentu, które ma cztery pokoje i automatycznie większy metraż. Zawsze oglądamy mieszkanie przed zakupem, zatem od razu wiemy, czy rozwiązanie z kuchnią otwartą na salon oraz osobą łazienką i toaletą nam odpowiada, czy też nie. W przypadku naszych mieszkań tuż po odebraniu kluczy od dewelopera istnieje możliwość zmiany rozkładu i ustalenia indywidualnych upodobań z naszymi klientami.

Sprawdź: Wybór mieszkania krok po kroku

Lokalizacja i okoliczna infrastruktura

Tutaj podobnie, jak w przypadku metrażu i rozkładu, za decyzją o lokalizacji stoi subiektywne odczucie, czy marzy nam się mieszkanie bliżej centrum, czy całkowicie na uboczu. Zmienną jest z pewnością łatwy dojazd do pracy, szkoły oraz to, czy w najbliższej okolicy mamy dostęp do niezbędnej infrastruktury. Być może nasza praca jest tam, gdzie my – pracujący zdalnie mają ten komfort, że nie muszą brać pod uwagę dojazdów. Zatem jedyne co może ich szczególnie zainteresować, to bliskość sklepów i restauracji, aby w przerwie wyskoczyć na obiad, a po pracy odpocząć w okolicy zielonych terenów. Najatrakcyjniejszą opcją byłoby zatem znalezienie mieszkania dobrze skomunikowanego z centrum, w bliskiej okolicy parków i rozbudowanej infrastruktury. Poszukując nieruchomości, zawsze staramy się wypośrodkować potrzeby zarówno miłośników miejskiego życia, jak i spokojnej okolicy.

Piętro i udogodnienia

Kolejnym aspektem jest zlokalizowanie mieszkania pod względem wysokości piętra. Ta zmienna może być szczególnie istotna w przypadku seniorów, jednak nawet najwyższe piętro nie musi być dla nich wykluczeniem – nowoczesne apartamentowce zawsze posiadają windy. Do udogodnień możemy zaliczyć również balkon, a nawet własny ogród, który także jest możliwy w przypadku wyboru mieszkania w apartamencie. Tutaj oczywiste jest, że nieruchomość z ogrodem będzie zlokalizowana na parterze.

Ulubiony styl

Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie pod klucz, styl, w jakim zostało wykończone, jest równie ważny, jak powyższe czynniki. W końcu taka opcja oznacza, że możemy zamieszkać w apartamencie od zaraz. Zatem wykończenie wnętrza, kolorystyka i dobór mebli musi skraść nasze serce.

Jak widać, czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania, jest bardzo wiele i w gruncie rzeczy opierają się one o nasze subiektywne upodobania i potrzeby. Wierzymy, że różnorodność ofert na rynku mieszkaniowym może pomóc w odnalezieniu tego najlepszego, do czego sami staramy się dokładać cegiełkę.