Mieszkanie pod klucz- co właściwie oznacza?

mieszkanie pod klucz

Szukasz mieszkania na rynku pierwotnym, w którym będziesz mógł zamieszkać od razu po dopełnieniu wszelkich formalności? Szukasz mieszkania wykończonego pod klucz!

Pierwotny rynek mieszkań jest mocno zróżnicowany. Wybierając mieszkanie nabywcy mają najczęściej ściśle określone preferencje dotyczące metrażu lokalu oraz ilości i układu pomieszczeń. A co z wykończeniem? Mieszkania na rynku pierwotnym są dostępne w trzech podstawowych wersjach: w stanie surowym zamkniętym, w stanie deweloperskim i „pod klucz”.

Mieszkania w stanie surowym i deweloperskim są tańsze, ale przed zamieszkaniem wymagają przeprowadzenia niezbędnych, często dość kosztownych i czasochłonnych prac wykończeniowych. Mieszkania „pod klucz” to lokale gotowe do zamieszkania oraz rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. Co dokładnie kryje się pod pojęciem mieszkania pod klucz?

Jak wygląda mieszkanie „pod klucz”?

Mieszkanie pod klucz to, najogólniej mówiąc, mieszkanie gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Po odebraniu kluczy do lokalu – możesz wnieść niezbędne meble i akcesoria, a następnie po prostu wygodnie w nim zamieszkać.

Jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie pod klucz?

  • instalacje elektryczne, gazowe, wodno – kanalizacyjne będą rozprowadzone i ukryte w ścianach / podłogach, wyprowadzone w odpowiednich miejscach i bezpiecznie wykończone (m.in. za pomocą włączników, kontaktów i baterii oraz grzejników / ogrzewania podłogowego)
  • ściany będą wykończone, wygładzone i wymalowane
  • podłoga będzie wykończona
  • drzwi zewnętrzne (wraz z ościeżnicami), drzwi wewnętrzne (wraz z ościeżnicami), okna i parapety – zamontowane, gotowe do użytku
  • biały montaż – zainstalowane zostaną baterie kuchenne i łazienkowe, zamontowana armatura kuchenna (zlewozmywak) i łazienkowa (wanna lub brodzik, umywalka, muszla klozetowa, opcjonalnie bidet)
  • łazienka i toaleta będą wykończone za pomocą płytek ceramicznych
  • zabudowa kuchenna, zabudowa wnękowa – w zależności od standardu.

Żadne przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z określeniem wyglądu i stopnia wykończenia mieszkania w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim i pod klucz. Ogólnie przyjęte standardy należy więc traktować wyłącznie poglądowo. Szczegóły prac przeprowadzanych w ramach poszczególnych stanów i standardów wykończeniowych należy omawiać bezpośrednio z deweloperem, agencją nieruchomości lub firmą specjalizującą się sprzedaży mieszkań wykończonych pod klucz.

Może Cię zainteresować: Rynek pierwotny- wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Standardy wykończenia mieszkań „pod klucz”

Mieszkania pod klucz oferowane są najczęściej w dwóch lub trzech wersjach wykończenia do wyboru.

Wykończenie pod klucz w standardzie podstawowym

Standard podstawowy to najtańsza opcja, której wartość szacuje się na około 500 zł/m2 mieszkania. W wersji podstawowej otrzymujemy dobrej jakości materiały, ale bez możliwości personalizacji poszczególnych rozwiązań. Standard podstawowy wykończeniówki pod klucz obejmuje najczęściej: wykonanie przyłączy, wygładzenie i pomalowanie ścian na biało, montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicami, biały montaż w kuchni i łazience oraz klasyczną, prostą zabudowę kuchni.

Wykończenie pod klucz w standardzie rozszerzonym

Standard rozszerzony obejmuje wszystkie prace przeprowadzane  w standardzie podstawowym, ale może bazować na nieco lepszych materiałach i / lub dawać Ci możliwość wyboru wykończenia spośród kilku wariantów, np. 2-3 kolorów ścian, 2-3 rodzajów / kolorów paneli podłogowych itp. Wykończenie mieszkania pod klucz w standardzie rozszerzonym może kosztować około 750 zł/m2.

Wykończenie pod klucz w standardzie Premium

Standard wykończenia Premium to najwyższej jakości materiały oraz możliwość zastosowania wielu rozwiązań dedykowanych, optymalnie dopasowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań. To wykończenie, które gwarantuje Tobie satysfakcję!

Wybierając standard Premium masz pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane przez doświadczonych fachowców, z najwyższą dokładnością i precyzją oraz w zgodzie z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. W tej opcji możesz całkowicie zdać się na architekta wnętrz lub mieć wpływ m.in. na wygląd zabudowy kuchennej i łazienkowej oraz kolorystykę poszczególnych elementów wykończeniowych (ścian, drzwi wewnętrznych, płytek ceramicznych, podłóg).

wykończone mieszkanie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania „pod klucz”?

Wybierając mieszkanie pod klucz powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeanalizować umowę i wszystkie szczegóły dotyczące standardu wykończenia. Należy zwrócić uwagę na to, jakie prace wchodzą w zakres deklarowanego wykończenia pod klucz oraz jakie materiały zostaną zastosowane w ramach poszczególnych zadań. Do umowy powinny zostać dołączone specyfikacje materiałów oraz gotowych elementów (m.in. armatury, grzejników czy drzwi i parapetów).

Nie mniej ważny jest styl, w jakim będą wykończone wnętrza. W przypadku wykończeń w standardzie rozszerzonym i standardzie Premium większość firm daje swoim Klientom możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian w wykończeniu mieszkań, np. określenia koloru ścian lub drzwi wewnętrznych czy rodzaju podłogi. Jeśli zdecydujesz się na takie zmiany – sprawdź, czy zostały one wyszczególnione w umowie.

Tutaj mam wątpliwość do perspektywy z jakiej został napisany tekst. NUX oferuje mieszkania już wykończone (gdzie nie ma możliwości doboru poszczególnych elementów wykończenia, bo projekt jest już zrealizowany) lub w stanie deweloperskim z możliwością wykończenia (przy czym za wykończenie odpowiada druga nasza marka Moovin Interiors a więc nie leży to w gestii NUX). Zastanawiam się zatem czy w tym przypadku podkreślanie możliwości doboru elementów wykończenia jest zasadne.

Sprawdź: Najważniejsze czynniki decydujące o tym, czy nieruchomość jest premium

Czy warto kupić mieszkanie pod klucz?

Zdecydowanie warto! Mieszkania pod klucz to inwestycja w nieruchomość wykończoną przez doświadczonych fachowców, z wysokiej jakości sprawdzonych materiałów (zgodnych z wybranym standardem) i gotowa do zamieszkania.

Oszczędność pieniędzy

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz realizowanego przez specjalizującą się w tego typu usługach firmę jest najczęściej niższy w porównaniu z próbą samodzielnego zorganizowania remontu, z zachowaniem wysokiej jakości materiałów i usług.

Decydując się na mieszkanie wykończone pod klucz od razu znamy finalny koszt nieruchomości – w przypadku samodzielnego wykańczania standardem jest niedoszacowanie kosztów, najczęściej na poziomie 10-20% ich finalnej wartości. Unikamy również błędy, które jako osoby niedoświadczone możemy popełnić podczas podejmowania poszczególnych decyzji dotyczących realizacji wnętrza.

Oszczędność czasu

Decydując się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz oszczędzasz również czas, który musiałbyś poświęcić na doglądanie prac remontowych i kolejnych ekip pracowników budowlanych, instalatorów, monterów… Nie wspominając już o konieczności wcześniejszego znalezienia wymienionych fachowców – cieszących się pozytywnymi opiniami, posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz będących dostępnymi w interesującym Cię terminie.

Mieszkanie wykończone pod klucz oddane do Twojego użytku w ustalonym terminie jest gotowe do zamieszkania. W przypadku stanu deweloperskiego, od momentu otrzymania kluczy do lokalu do chwili, w której będzie można się doń wprowadzić, mija najczęściej od 3 do 6 miesięcy, niezbędnych na przeprowadzenie wszystkich prac wykończeniowych zakładając, że ekipa remontowa będzie dostępna od zaraz. 

Wykończenie zaplanowane i nadzorowane przez architekta

Mieszkanie pod klucz to lokal, którego wnętrze zostało zaprojektowane, a następnie wykończone przez architekta. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje lokum nie tylko będzie nowoczesne i estetyczne, ale również maksymalnie funkcjonalne. Specjalista zadba m.in. o wzorcowe rozmieszczenie wszystkich włączników i kontaktów, najkorzystniejsze umiejscowienie armatury kuchennej i łazienkowej oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej pod zabudowę na wymiar (kuchni, przedpokoju, garderoby oraz ewentualnych wnęk lub skosów).

Mieszkanie pod klucz to wnętrza, które ekspresowo dopasujesz do swoich potrzeb – wystarczy, że wniesiesz i intuicyjnie ustawisz meble! Gotowe!