Mieszkanie wykończone czy w stanie deweloperskim? Zalety i wady

NUX Apartments

Planując zakup wymarzonego mieszkania deweloperskiego, wiele osób zastanawia się nie tylko nad jego lokalizacją czy metrażem, ale też stanem wykończenia. Do wyboru są dwa rozwiązania – to tak zwane mieszkania wykończone pod klucz i mieszkania w stanie deweloperskim. Oba z nich mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej!

Mieszkanie wykończone pod klucz – jakie są jego zalety?

Zasadniczą korzyścią mieszkania wykończonego pod klucz jest fakt, że można się do niego wprowadzić od razu po zrealizowaniu wszelkich formalności. Jak wskazuje sama nazwa, jest to lokal gotowy do zamieszkania. Z tego powodu, mieszkanie w tym stanie to doskonała opcja dla osób, które pilnie poszukują nowego lokum. Na wybór mieszkania wykończonego pod klucz powinni zdecydować się również ci, którzy nie chcą poświęcać swojego cennego czasu na remont, który często pochłania długie miesiące. Brak konieczności poszukiwania architekta lub projektanta, który przygotuje dla nas indywidualny projekt mieszkania – to również spora wygoda.

Zobacz: Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

W przypadku mieszkania pod klucz nie musimy najmować ekipy wykończeniowej czy korzystać z usług stolarza i innych specjalistów, których wzajemna współpraca stanowi nie lada wyzwanie logistyczne. Odpada również potrzeba przeglądania, zamawiania i odbierania rozmaitych materiałów wykończeniowych. Spora wygoda idzie też w parze z oszczędnościami pieniędzy. Za projekt i wykończenie mieszkania pod klucz odpowiadają profesjonaliści – dzięki temu możemy uniknąć kosztownych poprawek lub przeróbek, które zdarzają się przy współpracy z nierzetelnymi firmami. Fachowcy specjalizujący się w takiej kompleksowej usłudze są doskonale sprawdzeni, więc nie musimy obawiać się o jakość czy terminowość ich pracy.

Wady mieszkania pod klucz – o czym pamiętać?

Oszczędność czasu i pieniędzy to niewątpliwe zalety mieszkania wykończonego pod klucz. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim, tego typu mieszkanie wykończone jest w określonym stylu – kupujący ma jedynie niewielki wpływ na jego wygląd.

Dlatego też mieszkanie pod klucz dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają konkretnych preferencji w zakresie aranżacji wnętrza i są w pełni otwarte na propozycję wykonawcy.

Mieszkania w stanie deweloperskim – dlaczego warto?

Jakie są zalety mieszkania w stanie deweloperskim? Największym atutem lokalu tego typu jest dowolność w doborze materiałów wykończeniowych. Kupujący ma również możliwość dostosowania projektu funkcjonalnego do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Elastycznie może dopasować standard mieszkania do własnych możliwości finansowych, decydując się na rozwiązania ekonomiczne lub premium.

Sprawdź: Najważniejsze czynniki decydujące o tym, czy nieruchomość jest premium

Z tych powodów, mieszkanie w stanie deweloperskim sprawdzi się w przypadku osób, które chcą mieć wpływ na każdy z etapów realizacji przedsięwzięcia. Apartamenty, choć wymagają wykończenia, są tańsze w zakupie od mieszkania w stanie pod klucz. Dodatkowo zaoszczędzić mogą osoby, które część prac są w stanie wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny czy znajomych.

Wady mieszkania w stanie deweloperskim – na co uważać?

Mieszkanie w stanie deweloperskim, które zapewnia olbrzymią swobodę aranżacyjną i pozwala zaoszczędzić na samym zakupie lokalu, ma też kilka wad. Przede wszystkim – czas od zakupu do wprowadzenia się do lokalu może się znacznie wydłużyć, przez co musimy dysponować drugim lokalem przynajmniej na początkowym etapie remontu. Mieszkanie w wykańczanym wnętrzu rodzi spory dyskomfort. Problematyczne jest też znalezienie dobrej ekipy wykończeniowej czy stolarza.

Obecnie, z uwagi na olbrzymi popyt, czas oczekiwania na realizację prac przez fachowców wynosi od pół roku do nawet roku. Nie każdy może pozwolić sobie na taki zastój – w efekcie wiele osób podejmuje współpracę z dostępnymi, choć niekoniecznie sprawdzonymi firmami. To z kolei naraża nas na możliwe błędy, które możemy łatwo przeoczyć, jeżeli nie znamy się na procesie projektowania i wykańczania wnętrz. Remontowanie mieszkania deweloperskiego wymaga nieustannego planowania zadań i nadzorowania prac, co oznacza konieczność zaangażowania swojego czasu. Nieznajomość branży może również sprawić, że znacznie przepłacimy za materiały wykończeniowe.

Mieszkanie pod klucz czy mieszkanie w stanie deweloperskim – co lepsze?

Wybór pomiędzy mieszkaniem pod klucz i mieszkaniem w stanie deweloperskim nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, które należy uwzględnić przy zakupie nieruchomości. Warto przy tym wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Stan pod klucz bardziej opłaca się w sytuacji, kiedy gonią nas terminy wyprowadzki z dotychczasowego mieszkania lub zwyczajnie nie chcemy poświęcać swojego wolnego czasu na koordynację remontu i wolelibyśmy, aby zajął się tym ktoś inny w naszym imieniu oraz wtedy, gdy nie mamy jasnej sprecyzowanej wizji naszego nowego mieszkania. Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie natomiast lepsze dla indywidualistów, chcących zachować pełną decyzyjność co do wyglądu przyszłego lokum oraz dla osób, które chcą zaoszczędzić angażując w proces remontu swoich bliskich.

Może Cię także zainteresować: Rynek pierwotny – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Nie bez znaczenia są też koszty – mieszkanie wykończone pod klucz w Warszawie, choć droższe, nie wymaga kosztownego remontu, który jest sporym obciążeniem w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim. To, mimo niższej ceny początkowej, przed wprowadzeniem wymaga remontu, który pochłania czas i pieniądze.