Rynek pierwotny – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Decydując się na nabycie nieruchomości, przyszli właściciele własnych czterech kątów stają przed trudnym wyborem: rynek pierwotny czy wtórny? I choć mieszkania używane mogą przyciągać swoją atrakcyjną ceną, to właśnie rynek pierwotny z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób planujących zakup mieszkania. Z czego wynika ten fenomen? Jaka jest charakterystyka rynku pierwotnego i o czym powinny pamiętać osoby decydujące się na zakup mieszkania wprost od dewelopera?

Z czego wynika zainteresowanie rynkiem pierwotnym?

Wśród potencjalnych nabywców nieruchomości zdecydowaną większość stanowią osoby, których zainteresowania mieszkaniowe krążą wokół rynku pierwotnego. Wynika to przede wszystkim z możliwości dowolnej aranżacji upatrzonego lokum i to bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac budowlanych w postaci zrywania podłóg czy skuwania ścian. Stan deweloperski odznacza się wstępnie wykończonymi pomieszczeniami, a więc stanowi on dobrą podstawę dla dalszych prac remontowych, zostawiając jednocześnie miejsce dla oczekiwań przyszłych domowników dotyczących wyboru materiałów i stylu mieszkania.

Co więcej, nierzadko nabywcy lokalu jeszcze na etapie projektu mogą mieć wpływ na kosmetykę kwestii technicznych. W ramach tak zwanych zmian lokatorskich można wnioskować o modyfikację instalacji sanitarnych, elektrycznych i grzewczych, a także modyfikację rozmieszczenia ścian działowych, czy wybór koloru stolarki okiennej.

Dużą rolę w decyzji dotyczącej rynku pierwotnego odgrywać może także stan samego budynku. Zakup mieszkania używanego, a więc takiego, którego lokalizacja liczy sobie już kilka lat, może budzić niepokój przyszłych właścicieli o stan obiektu i ewentualne zwiększenie czynszu spowodowane pracami ociepleniowymi czy elewacyjnymi. Tymczasem w przypadku nowego lokalu także jego usytuowanie nie powinno budzić wątpliwości – wszak blok czy apartamentowiec dosłownie przed momentem został odebrany przez nadzór budowlany.

Sprawdź: Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Rynek pierwotny – nie tylko mieszkania w stanie deweloperskim

Warto wspomnieć również o tym, że poprzez pojęcie: „rynek pierwotny” należy rozumieć nie tylko lokale w stanie deweloperskim, ale również mieszkania wykończone pod klucz, czyli takie, do których można wprowadzić się bezpośrednio po ich odbiorze. Zaletą kompleksowo urządzonych mieszkań jest przede wszystkim niedługi okres oczekiwania na wprowadzenie się. Nabywcy nieruchomości nie muszą poświęcać czasu na samodzielną realizację przedsięwzięcia budowlanego, nie muszą również nadzorować wybranej ekipy budowlanej.

Mieszkania wykończone pod klucz mają jeszcze jeden atut – umożliwiają wpływ na aranżację, jednocześnie nie angażując właścicieli mieszkania w żadne prace remontowe. W NUX Apartments dbamy zarówno o stworzenie komfortowej przestrzeni, jak i przeniesienie założeń projektu do przestrzeni mieszkalnej.

Rynek pierwotny, podobnie jak rynek wtórny, znajdzie swoich zagorzałych zwolenników, jak i absolutnych przeciwników. Trzeba jednak przyznać, że mimo wielu walorów mieszkań używanych, nowe lokale stanowią wyjątkowo komfortową bazę do stworzenia przestrzeni w pełni dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób ją zamieszkujących i to bez względu na to, czy zaaranżujemy ją sami, czy też z pomocą fachowców.