Apartament, a dom!

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu bądź wyborze apartamentu może spędzać sen z powiek. Które rozwiązanie będzie lepsze i dla kogo? Z pewnością zależy to od indywidualnych preferencji każdego z nas. Istnieją jednak pewne kwestie, które niezaprzeczalnie przemawiają za wyborem apartamentu i w tym artykule przedstawimy Wam nasze argumenty.

Apartament – mniejszy nakład pracy i koszty utrzymania

Zbudowanie i utrzymanie domu wiąże się ogromem czasu i pracy. Od wiosny do jesieni musimy dbać o koszenie trawy, doglądanie roślin w ogródku, a wszelkie prace związane z zewnętrzną elewacją budynku są po naszej stronie. Zimą zaś, dom wymaga samodzielnego ogrzania. Nie oznacza to, że obowiązki muszą zniechęcać! Wielu ludzi mimo wszystko marzy o własnym domu i podejmuje rękawice związane z jego budową i utrzymaniem. Istnieje jednak możliwość uzyskania podobnego komfortu przy mniejszym wysiłku. Wybór mieszkania, które będzie posiadało przybliżony metraż, ogrzewanego centralnie, a nawet posiadającego dedykowany ogród jest możliwe w przypadku apartamentów! Wiele nieruchomości jest dostępnych w podobnym metrażu, co dom – nawet do 130 m². Wybierając taką nieruchomość, nie martwimy się o sprawy związane z ogrzewaniem czy remontem klatki schodowej i infrastruktury na osiedlu. Zwykle o komfort, bezpieczeństwo i porządek na terenie inwestycji dba dedykowany zarządca budynku.

Sprawdź: Jakie formalności czekają mnie przy zakupie mieszkania?

Nie ulega wątpliwości, że wybudowanie własnego domu wiąże się również z szeregiem uciążliwych formalności. Zaczynając od zakupu działki, przez budowę domu, którą przeważnie powierzamy firmą zewnętrznym, aż po wykończenie budynku od środka. Co więcej, często musimy zadbać także o doprowadzenie mediów do posesji, zaprojektować infrastrukturę wokół domu tj.: chodnik, garaż, a nawet drogę dojazdową.

Indywidualny projekt trudniej sprzedać!

Projektując swój wymarzony dom, mamy wizję dotyczącą ilości pokoi, metrażu, lokalizacji i wszelkich funkcji, jakie chcemy, by spełniał nasz dom. To, co dla nas było najlepszym rozwiązaniem, niekoniecznie musi odpowiadać innym, kiedy jednak zdecydujemy się na sprzedaż domu. W przypadku apartamentów szeroki wybór dostępnych ofert zwiększa szansę kupującego na odnalezienie tego najbardziej odpowiadającego, zaś sprzedaż nie powinna stanowić problemu, ze względu na praktyczny charakter zarówno budowanych apartamentowców, dogodne lokalizacje, w których powstają, jak i uniwersalne wykończenie wewnątrz proponowane przez inwestorów.

Sprawdź: Wybór mieszkania krok po kroku

Apartament jest także dobrą inwestycją na lata, gdyż jak powszechnie wiadomo, ceny nieruchomości mają tendencję wzrostową, a wartość mieszkania może tylko zyskać na przestrzeni lat.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy niezdecydowanych, a tych, którzy jednak marzą o własnym domu – nie zniechęciliśmy! Finalnie zawsze warto kierować się własnymi preferencjami. Dom może się okazać bardzo dobrym wyborem, dla osób, które od zawsze mieszkały w domu i teraz chcą zamieszkać z rodziną np. z dala od centrum na wsi, kontynuując tradycję. Nie da się jednak ukryć, że apartamenty w niczym nie odstają od domów i znalezienie mieszkania w zacisznej okolicy również nie stanowi problemu.