Jakie formalności czekają mnie przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to ważne wydarzenie. Zdefiniowanie mieszkaniowych potrzeb, takich jak preferowana lokalizacja czy metraż, a także wybór konkretnego lokum można określić mianem połowicznego sukcesu nieruchomościowego. Przed nami jeszcze postawienie przysłowiowej kropki nad i, a więc papierologia. Jakie formalności czekają nas przed zakupem swojego wymarzonego mieszkania?

Sprawdź: Wybór mieszkania- krok po kroku

Formalności przed zakupem mieszkania – od czego zacząć?

Dokumentowe urzeczywistnienie faktu stania się właścicielem nieruchomości to przełomowy moment w życiu każdego człowieka, który nie może obejść się bez emocjonalnej mieszanki wybuchowej. Składa się na nią nie tylko radość ze znalezienia swojego miejsca na ziemi, ale również spora dawka stresu związana z szeregiem administracyjnych niuansów, których dopełnienie jest potrzebne do pomyślnej finalizacji transakcji.

W sytuacji nabytku lokalowego z rynku pierwotnego stronę formalną powinniśmy zacząć od prześwietlenia dewelopera, od którego będziemy kupować mieszkanie. Z racji tego, że w przypadku nowych nieruchomości zazwyczaj podpisanie umowy następuje jeszcze przed albo zaraz po rozpoczęciu inwestycji, a obejrzeć nasze mieszkanie możemy obejrzeć jedynie na sporządzonych planach, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą, z której uzyskamy informację o tym, czy deweloper ma prawo własności gruntu.

Kolejną istotną kwestią, którą powinniśmy zająć się jeszcze przed złożeniem podpisów na umowie, jest zaznajomienie się z pozwoleniem na budowę, które musi zostać wydane na konkretną inwestycję. Pomocny w tym zadaniu będzie Krajowy Rejestr Sądowy. Po tych zabiegach z czystym sumieniem możemy przystąpić do podpisania umowy rezerwacyjnej.

Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska

Dokumentem, który zobowiązuje dewelopera do ustanowienia odrębnej własności nieruchomości i przeniesienia jej na rzecz osób kupujących mieszkanie, jest umowa deweloperska. Powinny się w niej znaleźć szczegółowe informacje o mieszkaniu, dokładny termin przeniesienia własności, a także wysokość należnych deweloperowi transz i data, w której powinny one pojawić się na koncie inwestora.

Bardzo często dzieje się tak, że zawarcie umowy deweloperskiej poprzedza podpisanie umowy rezerwacyjnej. Jest to formularz, który zapewnia osobom zainteresowanym zakupem danego mieszkania prawo pierwszeństwa sfinalizowania transakcji dotyczącej konkretnego lokalu. W jakich sytuacjach warto podpisać umowę rezerwacyjną? Przede wszystkim wtedy, kiedy czekamy na decyzję z banku o przyznaniu kredytu hipotecznego. Warto pamiętać o tym, że takie zarezerwowanie wiąże się z wniesieniem opłaty, którą najczęściej zalicza się na poczet kosztu zakupu mieszkania.

Sprawdź: Wybór mieszkania- krok po kroku

Odbiór techniczny

Końcowym etapem formalnościowym, który następuje w momencie, kiedy budowa zostanie pomyślnie zakończona, jest odbiór techniczny mieszkania. Na taką ewentualność trzeba się odpowiednio przygotować – przede wszystkim zabierzmy ze sobą podpisane umowy, nie zapomnijmy również o metrówce lub innym urządzeniu, za pomocą którego sprawdzimy rzeczywisty metraż lokalu.

Najbardziej newralgiczne punkty odbioru technicznego, które wymagają szczególnego sprawdzenia to instalacje elektryczne, sanitarne i wentylacyjne. Istotnym zagadnieniem są również względy estetyczne – powinniśmy sprawdzić kąty, które potencjalnie powinny być proste, a także stan gładkości ścian. Warto również zwrócić uwagę na suchość wszelkich powierzchni. Widoczne plamy mogą bowiem świadczyć o panującej na terenie budynku wilgoci.

Formalności z pewnością nie są najciekawszą stroną zakupu nieruchomości, ich należyte dopełnienie jest jednak jedyną gwarancją tego, że kupujemy mieszkanie mieszczące się w budynku, który został wzniesiony zgodnie z prawem budowlanym i normami bezpieczeństwa. Co więcej, wszelkie umowy są również dla nas zapewnieniem o tym, że na którymś etapie inwestycji nie zostaniemy zwyczajnie oszukani.

Bez obaw, w NUX Apartments pomożemy ci przejść każdy etap po kroku. Co więcej wiele z nich możemy wykonać za Ciebie! Nasi specjaliści doradzą ci w wyborze najlepszej nieruchomości, a następnie pomogą wykończyć je pod klucz!