Czym kierować się wybierając lokalizację apartamentu w Warszawie?

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych inwestycji w naszym życiu. Luksusowe mieszkanie w Warszawie to marzenie wielu osób, niemniej jego standard czy metraż to nie jedyne kryteria, które musimy wziąć pod uwagę.

Poniżej podpowiadamy, co sprawdzić przed zakupem bądź wynajmem nowego mieszkania w Warszawie, aby z czasem nie okazało się, że była to nietrafiona decyzja.

Mieszkanie w Warszawie a możliwości komunikacyjne

Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy zakupie apartamentu w Warszawie, jest dostępność różnych form komunikacji miejskiej. Niezależnie od tego, czy szukamy mieszkania w samym centrum, w śródmieściu czy też na przedmieściach Warszawy, musimy upewnić się, że na co dzień nie będziemy mieć kłopotów z dojazdem do pracy czy szkoły.

Dlatego sprawdźmy, czy w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, stacja kolejowa lub stacja metra. Dla zmotoryzowanych ważna będzie bliskość dróg ekspresowych oraz dostęp do tras alternatywnych w razie robót drogowych czy korków.

Będąc w temacie możliwości komunikacyjnych, istotna jest także dostępność miejsc parkingowych. Jeżeli każdego dnia poruszamy się po mieście samochodem, sprawdźmy, czy w naszej dzielnicy można swobodnie parkować również w godzinach szczytu.

W samym centrum i na osiedlach oddalonych parę minut od centrum komunikacja nie powinna być problemem. Ale wybierając lokal mieszkalny na przedmieściach, w cichszej okolicy i z dala od centrum, z pewnością warto się upewnić, że codzienne dojazdy do pracy czy szkoły nie będą zbytnio skomplikowane.

Dobra lokalizacja punktów handlowo-usługowych

Kolejna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie w Warszawie, jest jego lokalizacja względem ważniejszych punktów handlowo-usługowych. Z pewnością będzie Cię interesować bliskość sklepów, przychodni, aptek, placów zabaw, terenów zielonych czy miejsc rozrywki, na przykład kina lub teatru.

Decydując się na zakup mieszkania w centrum stolicy, zdecydowanie łatwiej znaleźć mieszkanie w dobrej okolicy, z której wszędzie będzie blisko. Ale osiedla budowane z dala od centrum nie zawsze posiadają rozbudowaną infrastrukturę w postaci punktów handlowo-usługowych i miejsc do spędzania wolnego czasu z rodziną.

Sprawdźmy więc, jak to wygląda na osiedlu, na którym chcielibyśmy kupić mieszkanie. Warto zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzeni. Być może w ciągu paru lat planowana jest rozbudowa, na przykład postawienie centrum handlowego albo lepsze zagospodarowanie terenów zielonych w celach rekreacyjnych?

W takiej sytuacji warto zainwestować w mieszkanie w wybranej lokalizacji, jeżeli odpowiada nam ona pod innymi względami.

Odległość od miejsca pracy i szkoły

Kolejna ważna kwestia przy poszukiwaniu ofert apartamentu w Warszawie to odległości do ważnych miejsc, a więc pracy, uczelni, szkoły czy przedszkola. Oczywiście najlepsza sytuacja to taka, gdy punkty te znajdują się od mieszkania w odległości spaceru.

Ale wybierając mieszkanie w atrakcyjnej okolicy zapewniającej ciszę, spokój oraz poczucie prywatności, musimy liczyć się z tym, iż będzie się ona znajdować z dala od centrum miasta. A co za tym idzie, odległości do ważnych dla nas miejsc będą nieco większe.

Warto więc wcześniej sprawdzić, ile zajmie nam codzienny dojazd do pracy czy szkoły, czy na tej trasie często występują korki, czy w razie potrzeby uda nam się dojechać metrem.

Po przeanalizowaniu tych czynników może się okazać, że bardziej opłacalny będzie zakup nieco droższego mieszkania w innej okolicy, ale z mniejszymi odległościami do pokonania. Czas, który w ten sposób zaoszczędzimy, jest znacznie cenniejszy od pieniędzy.

Warto sprawdzić najbliższe sąsiedztwo apartamentu

Na koniec przyjrzyjmy się najbliższemu sąsiedztwu interesującego nas mieszkania. Czy jest to osiedle rodzinne, na którym nie brakuje parków, tras rowerowych i placów zabaw? A może mieszkają tu biznesmeni i osoby młode, a w okolicy znajdują się głównie lokale gastronomiczne, banki i biurowce?

Czy na osiedlu znajduje się strzeżony parking? Czy posiada monitoring oraz ochronę całodobową? Czy wokół widać zabudowę przemysłową czy może uroczy krajobraz albo imponującą panoramę miasta? Choć są to kwestie, które nie mają znacznego wpływu na wartość mieszkania, to bez wątpienia będą mieć wpływ na nasze codzienne życie i zadowolenie z dokonanego wyboru.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek po zakupie apartamentu, warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się staranną selekcją, projektowaniem oraz wykańczaniem mieszkań o wysokim standardzie.

Wystarczy określić swoje oczekiwania i warunki względem metrażu, rozmieszczenia pomieszczeń, dodatkowych udogodnień, lokalizacji, infrastruktury i innych szczegółów, a następnie czekać, aż zostaną Ci przedstawione najlepsze oferty w mieście. Możesz wybrać mieszkanie o najwyższym standardzie pod klucz lub w stanie deweloperskim z możliwością wykończenia.

Możesz również zamówić wykonanie projektu aranżacji wnętrz zgodnego z Twoimi oczekiwaniami oraz najnowszymi trendami. To duża oszczędność czasu i gwarancja znalezienia idealnego apartamentu w Warszawie, w którym będzie Ci się dobrze mieszkać!